Wednesday, April 29, 2015

SALA DE CLASA A ALBINUTELOR



PROIECT DIDACTIC MATEMATICĂ

PROIECT DIDACTIC

Școala : Școala Gimnazială ”Eugen Ionescu” Slatina
Clasa Pregătitoare  B
Propunător : prof. înv. primar Căpățînă Georgeta Andreea

Tipul activității : Activitate integrată
Arii curriculare : Matematică și științe ale naturii, Arte și tehnologii
Discipline : Matematică și explorarea mediului, Muzică și mișcare, Arte vizuale și lucru
                    manual
Subiectul lecției : Figuri geometrice

Competențe specifice :
ü  Matematică și explorarea mediului
1.4. Identificarea cardinalului unei mulţimi la care s-au adăugat/scos 1-2 elemente /*1-5 elemente
2.1. Discriminarea unor forme geometrice plane (pătrat, triunghi, dreptunghi, cerc) şi a unor corpuri geometrice (cub, sferă) în obiecte manipulate de copii şi în mediul înconjurător
5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-2 unităţi în concentrul 0-10, cu ajutorul obiectelor
ü  Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
ü  Arte vizuale și lucru manual
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct
Strategii didactice :
ü  Metode și procedee : conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea, brainstorming–ul.
ü  Mijloace de învățământ și materiale didactice : fișe de lucru, figuri geometrice, CD cu melodie, hârtie colorată, foarfecă, lipici.
ü  Forme de organizare : frontal, pe echipe.
Evaluare – formativă, prin observarea comportamentului elevilor și analiza produselor activității.




DESFĂȘURAREA  ACTIVITĂȚII

Nr. crt.
Etapele lecției
Conținutul informativ
Strategii didactice
Evaluare
Metode și procedee
Mijloace și materiale
1.
Momentul organizatoric
Elevii se pregătesc pentru activitate.
-
-
-
2.
Captarea atenției
Se realizează Întâlnirea de dimineață prin care se urmărește intrarea în activitate și conectarea la lecție.
Conversația
Joc Eu pot...
Calendarul naturii
Palete pentru prezență
Minge
Observarea comporta-mentului elevilor
3.
Reactualizarea cunoștințelor dobândite anterior
Elevii vor interpreta cântecul Figuri geometrice, asociindu-l cu mișcări și vor prezenta materiale de diferite culori înfățișând pătrate, cercuri, dreptunghiuri și triunghiuri.
Elevii vor fi solicitați să răspundă la următoarele întrebări :
Care sunt figurile geometrice prezentate în cântec?
Câte pătrate avem ? Dar cercuri ?
Ce culori au ?
În cântec se spune că Dacă știi să desenezi/ Cu ele minuni creezi. Ce putem crea cu ajutorul figurilor geometrice ?
Conversația
Problematizarea
Brainstorming–ul

CD-cântecul Figuri geometrice
Figuri geometrice din material textil
Observarea comporta-mentului elevilor
4.
Anunțarea temei și a obiectivelor
Astăzi ne vom juca cu figurile geometrice și vom învăța să lucrăm frumos în echipă, să colaborăm.
-
-
-
5.
Dirijarea învățării
Elevii vor fi împărțiți în 3 echipe/grupe : Iepurașii, Țestoasele și Berzele.
Fiecare elev din echipă va primi o fișă de lucru (anexa1).
După ce li se vor explica sarcinile de realizat, elevii vor efectua exercițiile și problema.
Un reprezentant din fiecare echipă va prezenta în fața clasei exercițiile rezolvate.
Echipa care va termina prima și va rezolva corect fișa, va primi 3 steluțe, a doua echipă – 2 steluțe și ultima echipă – o steluță.
Conversația
Explicația
Exercițiul
Problematizarea

Mascote : Iepuraș, Țestoasă, Barză
Fișe de lucru
Steluțe
Analiza produselor activității
6.
Obținerea performanței
Fiecare echipă va primi câte o fișă cu reprezentarea în Tangram a mascotelor : iepure, broască țestoasă, barză (anexa2).
De asemenea vor primi figuri geometrice decupate din hârtie colorată după tehnica Tangram.
Elevii vor lipi piesele din hârtie colorată în așa fel încât să obțină mascota echipei lor.
Echipa care va termina prima, va primi 3 steluțe, a doua echipă – 2 steluțe și ultima echipă – o steluță.
Explicația
Demonstrația
Exercițiul
Fișe reprezentând mascotele celor 3 echipe
Figuri geometrice
Foarfecă
Lipici
Steluțe
Analiza produselor activității
7.
Încheierea activității
Se va realiza clasamentul echipelor, iar elevii vor fi recompensați cu bomboane.
Conversația
Steluțe
Bomboane
Aprecieri verbale



ETAPELE REALIZARII UNUI PLAN DIDACTIC DE SUCCES

Etapele realizarii unui plan didactic de success
Proiectarea demersului didactic
Proiectarea demersului didactic presupune parcurgerea de către profesor a următorilor paşi:
·        lectura programei şcolare;
·        identificarea unităţilor de învăţare, care stau la baza realizării planificării calendaristice; 
·        elaborarea planificării calendaristice
·        proiectarea unităţilor de învăţare.
Proiectarea unităţilor de învăţare
Etape care corespund abordării procesului didactic într-o succesiune logică:

Proiectul unei unităţi de învăţare
O unitate de învăţare este o structură didactică: •deschisă şi flexibilă, •unitară din punct de vedere tematic, •se desfăşoară pe o perioadă determinată de timp, •determină formarea la elevi a unui comportament specific, generat prin integrarea unor competenţe specifice şi •se finalizează prin evaluare

Tipuri de lecţii
1. Lecţia de comunicare/dobândire a cunoştinţelor
2. Lecţia de formare a priceperilor şi deprinderilor (sau lecţia de munca independentă)
3. Lecţia de recapitulare şi sistematizare (sau lecţia de fixare şi consolidare a cunoştinţelor)
4. Lecţia de evaluare a performanţelor şcolare (verificare şi apreciere a cunoştinţelor)
5. Lectia mixtă (sau combinată)
De retinut: Competen ele generale corespund ciclurilor de învătare (gimnazial/liceal,etc) Competen ele specifice corespund unui an scolar Proiectele lectiilor vor contine obiective operationale , specifice tipurilor de lectii alese, NU obiective generale si obiective specifice

Formularea obiectivelor operaţionale se va face apelând la verbe de acţiuneface apelând la verbe de acţiune  “Elevii să devină capabili.... (“să indice”, “să recunoască”,” să enumere”, “să denumească”, “să  descrie”, “să explice”, “să definească”, “să clasifice”, “să demonstreze” “să compare”, “să realizeze”, să redacteze” “să deseneze”, “să ilustreze” etc.)  Formularea standard a unui obiectiv operaţional poate fi următoarea: “La sfârşitul activităţii, elevii puşi în situaţia de ……../având acces la ….…./ după citirea textului ..….../ utilizând …… etc.,

De evitat verbe care se referă la stări interioare care nu pot fi observate şi evaluate direct: “să ştie”, “să cunoască” , să înţeleagă, să-şi dea seama” s.a. Problema este ce anume vor trebui să facă elevii pentru a dovedi că “ştiu”, “au înţeles”, “cunosc” .... un lucru